Podróż z niemowlakiem samochodem - jak przygotować i przewozić noworodka?

Podróż z niemowlakiem samochodem - jak przygotować i przewozić noworodka?

Pierwsza podróż z nowonarodzonym dzieckiem bywa wyzwaniem zarówno dla młodych rodziców, jak i dla maluszka. Dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Pierwszy przejazd wcale nie musi być trudny, należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Sprawdź, jakie!

Jak przewozić niemowlę w samochodzie? Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każde dziecko do 150 cm wzrostu powinno być przewożone w specjalnie do tego celu przeznaczonym foteliku. W przypadku podróży z noworodkiem jest to szczególnie ważne. Pod żadnym pozorem malec nie może podróżować bez fotelika. Podróż w ramionach rodziców jest nie tylko niezbyt wygodna, ale również bardzo niebezpieczna. W razie nagłego hamowania nie trudno o bardzo groźny wypadek. Wybierając fotelik dla noworodka, musimy pamiętać by posiadał on wszystkie niezbędne atesty. Nowoczesne foteliki dla niemowląt są nie tylko bardzo wygodne, ale również dodatkowo zabezpieczają dziecko w razie ewentualnego wypadku czy kolizji. Na tego typu wyposażeniu nie warto oszczędzać. Wyjazd z niemowlakiem będzie dzięki nim o wiele łatwiejszy. W wygodnym foteliku dziecko szybciej zaśnie i lepiej zniesie całą podróż. Jednym z lepszych fotelików dostępnych na rynku są foteliki Cybex. Znajdziemy je między innymi tutaj. Spełniają one wszystkie normy i wymagania, a przy okazji są również bardzo lekkie i poręczne, co jest ważne nie tylko podczas jazdy samochodem, ale całej podróży z noworodkiem. 

Wygoda i komfort jazdy

Podczas podróży z noworodkiem powinniśmy zadbać o jego komfort. Wygodny fotelik to tylko jeden z istotnych elementów. Równie ważny jest odpowiedni strój. Dziecku nie może być ani zbyt ciepło, ani za zimno. Na podróż dziecko powinniśmy ubrać możliwie najwygodniej. Miękki dresik albo śpioszki będą dużo lepszym wyborem niż ubranka z bardziej sztywnych materiałów, czy takie, które posiadają wyraźne szwy. W oknie samochodu przed wyjazdem dobrze jest zamontować osłonki na okna, które zabezpieczą naszą pociechę przed nadmiernym słońcem.

Podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem - jak ją zaplanować?

Wyjeżdżając w dalszą podróż z niemowlakiem powinniśmy zapewnić zarówno dziecku, jak i sobie pełen komfort podczas podróży. Jeśli jest to nasz pierwszy wyjazd z maluszkiem, jeszcze przed wyjazdem powinniśmy udać się do lekarza, by upewnić się, że nie ma żadnych przeciwskazań do wyjazdu. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w których nasze dziecko przyszło na świat, jako wcześniak lub niedawno przeszło jakąś infekcję. Następny krok to odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Aby uniknąć niepotrzebnych stresów, wskazane jest przeprowadzenie szczegółowego przeglądu. Sama podróż z noworodkiem budzi wystarczająco wiele emocji, nie musimy ich sobie dostarczać nadprogramowymi postojami. Pamiętajmy również o zatankowaniu pojazdu. Jeśli to możliwe zadbajmy, by benzyny starczyło nam na całą podróż

Wyjeżdżając w podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem, powinniśmy za cel wybrać sobie niezbyt odległe miejsce, najlepiej takie, które dobrze znamy. Może być to rodzinny dom albo pensjonat, w którym byliśmy już wcześniej. Dzięki temu w razie potrzeby szybciej zaaklimatyzujemy się na miejscu. Podróże z dziećmi, które niedawno przyszły na świat najlepiej zaplanować poza szczytem sezonu turystycznego. Dzięki temu będziemy mieć szansę na uniknięcie tłoku, który mógłby niepotrzebnie zakłócić spokój zarówno rodziców, jak i maluszka.